DUYURULAR/HABERLER

Duyuru – 2019/06: Facebook sayfamızda yapılan bazı tenkitler, ithamlar ve su dağıtımı ile ilgili yanıt

Değerli Ortaklarımız,

Son zamanlarda FACEBOOK sayfamıza gönderilmiş bulunan (ve bizim de paylaşım hakkına saygı göstererek yayınladığımız) bazı haksız veya isabetsiz paylaşımları yanıtlayarak, ortaklarımızı ilgili konularda bilgilendirmek ve dolayısıyla haksız ithamda bulunan söz konusu ortaklarımızın da eksik bilgilerini düzelterek düşüncelerini bir kere daha gözden geçirmelerine imkan sağlamak istedik.

Öncelikle, kooperatifimiz adına yayınlamakta olduğumuz FACEBOOK sayfasını insanlar/üyelerimiz birbirini (ve tabii bizleri yani yönetimi) haksız şekilde itham etsin veya birbirlerine iftira atsınlar diye açmadık.

Bu sayfayı yayına alırken gayemizhep birlikte iletişim içinde olalım, karşılıklı bir saygı ve nezaket ortamı içinde fikir ve görüşlerimizi paylaşalım ve YIKICI değil yapıcı önerileri de alıp üyelerimizin yaşadığı sıkıntılar var ise onlara çözüm üretebilelim” şeklindeydi. Kısacası, sayfamızı yapacak olduğunuz yapıcı öneri ve talepleriniz doğrultusunda kooperatifimize değer katma yolunda kullanmak için kurduk.

Bize haksız şekilde ve maksatlı olarak muhalefet eden bazı kişilerin kurmuş olduğu WHATSAPP grubunda bir takım hakaretlerin yapıldığını görmekteyiz ve tabii ki bunun günahı da sevabı da yapanlara aittir. Ancak yönetimimizin açmış olduğu bu FACEBOOK gurubumuzda bu şekilde fütursuzca itham etmeye kimsenin hakkı olmadığını insaf ölçüleri içerisinde hatırlatmak isterim.

Bu arada “haksız ithamlarla” ilgili yanıtlarımıza gelince;

1- Burası, dün hangi kooperatif ise bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Yapı Kooperatifi sıfatını sürdürmektedir, halen. Bununla beraber “Yapı kooperatifi olarak faaliyetin tamamlanması” için gayret edilmektedir. Bu kooperatif bazı kişilerin alay etmek niyetiyle ifade ettiği gibi “Zeytincilik kooperatifi” filan olmamıştır, yani. Bu arada mevcut yönetim olarak katiyetle herhangi bir yeni zeytin alanı vesaire açmış bulunmamaktayız. Yalnızca, önceki dönemlerde zeytinlik alanı olarak açılan yerlerdeki kuruyan zeytinlerin yerine yenilerini dikmiş bulunuyoruz.

2- “Damlama Sulamalar” önceden döşenmiş olup, ne hikmetse bu damlamalar kullanılmayarak zeytin ağaçları kurumaya terk edilmiş bulunmaktadır (bizden önce). Bu durumda bizim yapmamız gereken aynı mantıkla hareket ederek zeytin ağaçlarını kurumaya terk etmek olmasa gerekti. Zaten biz de böyle bir olumsuz ve zararlı bir davranış içinde olmadık? Ayrıca, herkesin hoşgörüsüne sığınarak sormak isteriz; “Acaba damlama yapılması ve zeytin ağaçlarının yenilenmesi bazılarını neden bu kadar rahatsız etmektedir?”

3- Diğer değinilen bir hususla ilgili olarak da şunu belirtmek isteriz; Yönetim olarak zeytinleri henüz sulamaya başlamadık. Bu durumda bazılarının alaycı bir üslupla belirttiği üzere nasıl oluyor da “bizler zeytinlerin sulanmasından arta kalan suları siteye veriyoruz?” (Yani henüz zeytinler sulanmaya başlamamışken). Pek mantıklı ve hakkaniyetli bir İTHAM gibi gelmiyor, değil mi?

4- Ayrıca yine ithamda bulunan bazı arkadaşların hoşgörüsünü varsayarak şunu da sormak isteriz; “Kendinize ait bitkilerin kuruması hususunda duyduğunuz endişeyi kooperatifimize yani hepimize ait zeytin ağaçlarının kuruması konusunda niye duymuyorsunuz, acaba?”

5- Değerli ortaklarımız “TİCARİ İŞLETME” hususuna gelince, biz bunu yalnızca zeytinyağı satışı yapmak için kurmadık. Bu işletmeyi gerektiğinde “KOOPERATİFİN VERGİ MUAFİYETİNE SON VERİLMEDEN” ticari faaliyet yapabilmesi için kurduk.  Sosyal tesisi, marketi veya evi kiraladığımızda vergi muafiyetimizi kaybetmemek için bu adımı attık.

Şayet bunu yapmasaydık bu takdirde vergi muafiyetimiz sona erecekti ve ticari faaliyet yaptığımız için KDV UYGULAMASINA tabi olmak durumunda kalacaktık. Dolayısıyla şu anda ortaklarımızın ödemekte olduğu aidatlar da vergi yükü nedeniyle artmış olacaktı.

Ayrıca, zeytinlerimizi de zeytinyağı haline getirerek ortaklarımızın istifadesine gayet de adil ve hakkaniyetli bir şekilde sunuyoruz. Bunun geliri de resmi şekilde kooperatifimizin kasasına (resmi satış fişi mukabilinde) giriyor ve yine kooperatifimizin çeşitli ihtiyaçları için bir fon teşkil etmiş oluyor.

Sanırız bu açıklamamız bu uygulamanın ne kadar kooperatifimiz menfaatine olduğunu anlamanız konusunda değerli ortaklarımıza yardımcı olacaktır.

Bütün bu açıklamalarımız ışığı altında belirtmek isteriz ki, sormadan, öğrenmeden ve araştırmadan (ve üstelik de alaycı bir şekilde) yorum yapmanın doğru bir davranış olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki bu ifademiz yukarıda da bahsettiğimiz üzere bizlere yönelik olarak haksız ve hatta pek de iyi niyetli olarak göremediğimiz bazı ithamları yönelten bazı üyelerimiz içindir. Bir kere daha rica ediyor ve hatırlatıyoruz. Lütfen tenkitlerinizi tabii ki iletiniz ama öncelikle konuyu tam olarak araştırıp öğrendikten sonra ve de iyi niyet prensibi ile.

KUYU SULARININ KULLANIMI HAKKINDA GENEL AÇIKLAMALAR

Geçtiğimiz yıl genel kurulda alınan karar gereği tüm adalara eşit şekilde su verilmektedir. Ancak elektrik kesintisi ve diğer arızalar sebebi ile bir takım aksaklıklar olabilir. Belirlenen saatlerde kesintisiz su verilmesi için azami gayret sarf etmekle birlikte zaman zaman elimizde olmayan nedenlerden ötürü vermek durumunda kaldığımız sıkıntıdan dolayı özür dileriz.

Değerli ortaklarımıza şu hususu da hatırlatmakta fayda görüyoruz: Kuyu suları sadece bahçede kullanmak üzere verilmektedir. Geçmişte alınan genel kurul kararına göre kuyu sularını evlerinde kullananların sularının kesilmesi gerekiyor. Bu nedenle KUYU SULARINI LÜTFEN EVLERİNİZDE KULLANMAYINIZ.

Bu arada, Facebook sayfamızda belirtmiş olduğunuz yapıcı istek ve önerilerinizi yönetim kurulunda değerlendirdik ve bu önerileriniz doğrultusunda sabah 1 saat ve akşamüzeri 1 saat olmak üzere su verme süresine toplamda 2 saatlik bir ilave yaptık.

“SU VERME PROGRAMIMIZ” bundan böyle aşağıdaki şekilde olacaktır:
– Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 8 ile 11 arası ve 18 ile 21 arası
– Yani belirtilen bu günlerde toplam 6 saat su verilecektir.
– Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ise su verilmeyecektir.

Gönül ister ki 24 saat kesintisiz su verelim. Bu durumda, su bedava olduğu için ortaklarımızın bazıları suyu hoyratça kullanmakta ve bu durum da gereksiz israfa hatta suyun çabuk tuzlanmasına yol açmaktadır. Sayaç takalım ve cüzi bir ücret ile suyu satalım desek, bu defa yer altı kaynakları devlete ait olduğundan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ de suların çıkarıldığı kuyulara sayaç takıp kooperatifimizden bedel talep edecektir.   Çünkü devlet, kuyu sularını bahçelerimizde kullanmamıza izin veriyor ancak satmamıza izin vermiyor.

Diğer taraftan, yukarıda belirtildiği şekilde uygulanacak olan bu program tarım işi ile uğraşanların da bildiği üzere fidan ve ağaçların sulanması için gayet uygundur. Zira bitkilerin sabah erken ve akşamüzeri geç saatlerde sulanması idealdir. Öğle saatlerinde verilen su bitkiye fayda değil zarar verir. Bitkilerin her gün sulanması bitkiyi azdırır ve sulama faydadan çok zarar verir.

Burada bir kere daha belirtelim ki, kuyu sularını evlerinde kullanmak isteyenlerin taleplerini maalesef karşılayamamaktayız. Defalarca uyarmamıza ve bu konuda yol göstermemize rağmen ısrar ile “İZSU abonesi olmayacağım ve kuyu suyunu evimde kullanacağım” diyenler olursa şayet, bu konu yönetim olarak bizi aşmaktadır. Bu kişiler bu konudaki taleplerini 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılması planlanan genel kurulda dile getirebilirler ve yeni seçilecek yönetim kurulu da genel kurulun bu hususta vereceği kararı uygulayabilir.

Bütün bu bilgilerin ışığı altında “Genel Kurul kararını uygulamaya koyan ve kuyu suyunun hoyratça kullanılmasına mani olarak, suyun tasarrufla ve bütün ortaklar tarafından eşit bir şekilde kullanılması için gayret eden” yönetim kuruluna su konusuyla ilgili doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz mesajlar gönderen ortaklarımıza şunu söylemek isteriz. Lütfen yukarıdaki bilgileri dikkatle inceleyerek yönetim kurulumuza bu konuda haksız ithamlarda bulunmamanızı rica ederiz.

Bilvesile Hayırlı Ramazanlar ve Esenlikler Dileriz.

YÖNETİM KURULU

Duyuru – 2019/06: Facebook sayfamızda yapılan bazı tenkitler, ithamlar ve su dağıtımı ile ilgili yanıt” üzerine 2 yorum

 1. Sevgili yönetim kurulu 25 yıl bu site kuyu suları ile idare etti geçen sene alınan kararın içeriği nedir defalarca istememe rağmen tarafıma verilmedi.birde bu kuyu sularına harcanan masraf ve elektrik giderleri bizlerden aidat olarak alınmaktaydı.sitemizde izsuyu alamıyacak üyelerimiz vardır.bularıda düşünülmesi ışın biraz zamana yayılması lazımdı.oysaki genel kurul kararı denerek su kesilemez su bir ihtiyaçtır insanlar bu suyu yıllarca evlerinde kullandı halende kullanmaktadır.eğer sular kesilecekse aidatların önümüzdeki genel kurulda 30 TL olması gerekmektedir.çevre şehircilik bakanlığına bunu bir danışmanızı istiyorum suyun kesilemez insanlar mağdur edilemez demekteler.benim sizden ricam genel kurul kararını mail atın bana

  1. Sayın Mehmet Sıddık VURAL

   Genel Kurul tutanağının defalarca kimlerden istendiği” konusundaki bilgi tarafımızdan teyit edilememektedir. Ayrıca Genel Kurul tutanağı öteden beri Web Sayfamızda yayınlanmış bulunmaktadır. Bu bilgilere web sayfamız yoluyla ulaşılabilirdi. Yine de talebiniz üzerine toplantı tutanağı WhatsApp üzerinden tarafınıza gönderilmiştir.

   Kuyu Sularının evlerde değil bahçelerde kullanılması gerekmektedir. O nedenle Yönetim Kurulu olarak ne evinizdeki suyu ne de bahçenizdeki suyu kesmiş olmamız söz konusu değildir. Sadece bahçelerinizde kullanılmak üzere verilen kuyu sularını “sınırlı ve süreli” olarak vermekteyiz.

   Aidatlar ile ilgili konuya gelince, sizin de belirttiğiniz gibi Genel Kurula öneri sunabilirsiniz.

   Bu vesile ile İZSU aboneliğinizi gerçekleştirmeniz gerektiğini tekrar hatırlatır bilvesile HAYIRLI GÜNLER dileriz.

   YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir