GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BİZLERLE PAYLAŞINIZ

Değerli kooperatif ortaklarımızn gerek kendi maruzatları ve gerekse sitemizin yararını ilgilendiren konulardaki fikir, dilek, temennileri ve yapıcı eleştirilerini aşağıdaki MESAJ KUTUSUNA YAZARAK bizimle paylaşmalarından mutluluk duyarız.

Bu paylaşımları değerlendirip gerek burada ve gerekse kendileriyle doğrudan iletişim kurarak paylaşım sahiplerine dönüş yapacağımızı bildiririz.

(Not: Mesajınızı tarafımıza e-posta göndererek de bizlerle paylaşabilirsiniz.)

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ” üzerine 52 yorum

 1. Genel Kurulda konuşulup muzakere edilerek ve/veya edilmeden bir şekilde “OY” ile karara bağlanan konuların, kongre sonrasında ve üyelerle sınırlı olsada sosyal medyada tartışılmasını çaçıkcası çok hoş bulmuyorum… Kaldı ki şikayet ve eleştiriler “genel kurul” sonrası bir zamana ait olsa bile konuşulma zemini “sosyal medya” değildir… İnsanımızın sosyal medyayı kullanmaktaki “kültürsüzlüğünün” Kooparatıfimizin etki alanında da sergileniyor olması üzücü bir durum… Sosyal medya iletişim ve bilgileme ile alakalı bir platformdur, tartışma, insanları zan altında koyma ve hesaplaşma zemini değildir… İstek ve temenni sınırlarını aşan eleştiriyel ve/veya sorgulayan ary ve talepler Kooparatif Zönetmenliğinin “ön gürdüği” resmi ve hukiki düzenleme ve preosdüre uygun yapılmalıdır yapılmalıdır… Geçmişinde yaşanan fevi davranışlar ve çiddi şaibeler yüzünden Kooparatifin Kurumsal yapısına dolayısıyle biz üyelere bulşan negatif imaji ortadan kaldırmak yerine, fikir beyan etmeyi hak ve özgürlük sayarak sanal fırtına koparmak hiç bir mazeretle izah edilemeyeceği gibi, iyi niyet değerlendirmesine de tabi tutulamaz…

  Genel İdare Kurulları Yöneticileri değerken onlar hak ve sorumllukler yükler. Ancak bununla birlikte yetki ve inisiyatif kullanma imkanı da sağlar… Oto kontrolu sağlamak için de Denetleme Kurulu gibi destekleyiçi organlar oluşturur.. Ayrıca bir çok konuda üyeler idareden yazılı veya sözlü ilgi talebinde bulunabilir, çikayet ve kişisellikten uzak genelin faydasına olan istek ve tekliflerde bulunabilir… Yönetim Kurulu da bunu kendi çalışma proğramınde değerlendirir… Ki mebcut Yönetimin tutumu da bu meyanda olduğu aşikar ortada… Ha buna rağmen diyalog eksikliği oluşuyorsa bunu tektaraflı suçlamalardan ve insanları zan altında bırakıp, diğer üyelerin de zihnini sarih olmayan iddialarla yanılgıya sevk etmek hem hukuki, hem de insani manada etik değildir…
  Bu arada Web sayfasındaki “konrrollü interaktif” yapı olması gereken şeydir ve olumludur, ancak sık sık “arayüz” değiştiremek, buton ve link yönlendirmesinde ve kontrollü-pozitif katılımı sınırlayıcı bir teknik kodlama da olmamalıdır… İsteyen istediği “paylaşımın altına” mesajını yazabilmeli, fakat vesair bir konu başlığında da mesaj gönderebilmelidir… Bunun teknik olarak çok da zor olmadığı bilgi ve kanaatindeyim.. Bu hem yerli yerinde bir iletişim ve güven sağlayacaktır düşüncesindeyim.. Bu mükemmel ve faydalı çalışmayı daha maksada uygunhale getirecektir…

  Bu teknik konuya bağlantılı olarak Facebook gibi iletiğim sistemlerin KOOPARATİK çalışmalarına utgun olmadığı ve kontrolünün yor olması nedeni ile kçtü niyetlilerin kolayca suistmal edebilecehi hususunda ciddi kaygılarım hep olmuştur,,, Zira İsmail Bey’ ve arkadaşlarına ithaf edilen mesajın ( ki maksadı ne olursa olsun, ayrıca doğruluğu yanlışlığ da bir yana) etik boyutlarda olmadığından kaynaklanan karşılıklı bir “sanal yazışma” yaşandığını İsmail Bey’in çok detaylı ve geniş açıklamasını okuyuınca gürdüm… Dolaytısı ile Facebook sayfasının kapatılması ve/veya sadece bilgilendirmeye yünelik “Kullanım Özelleştirilmesi” yaplarak hizmete sunulmalıdır… Bunun teknik sorumluları gayet iyi bilirler ki, Kooparatif ve STK’lar için en uygun online iletişim “kontrollu interaktif web sayfalaıdır”… Facebook buna uygun değil ve devamlı problem koynağı olacak, hem İdarecilerin motivasyonları bozulacak, mende takipçi üyelerin zıhinleri bulandırılmış olacaktır… Dolayısı ile İdareci ve Teknik tesdek verev arkadaşlarda uygun görürlerse FACEBOOK kapatılmalı veya “mesaj girişleri engellenmelidir”..
  Herşeye rağmen Kooparatıfi gidişadı tatminkar ve kabül görür mahiyettedir… Daha da iyi olabileceği inanç ve temennilerimle, İdareci Arkadaşlara ve tüm personele, başarılar diliyorum.. Muhabbetlerimle.. (Zafer Güler)

  1. Değerli Ortağımız,

   Öncelikle mesajınız ve sonra da “destekleriniz” ve güzel sözleriniz için özellikle teşekkür ederiz.
   1) Bizler de Sosyal Medya Ortamında “daha resmi ve prosedür olarak adlandıracağımız hususları” konu etmemeyi tercih ediyoruz, prensip olarak. FACEBOOK sayfamızın daha ziyade sohbet ve günlük yaşam ve kültür konularında paylaşımları barındırmasını arzu ediyoruz.

   2) Fakat bazen doğrudan yönetime bir nevi “sataşma” veya gönderme olduğunda maalesef istemeyerek de olsa oradan kısa yanıt vermek zorunda kalıyoruz – ki böylece web sayfamızı (halen de) ziyaret etmeyen ortaklarımız da konudan bihaber kalmasınlar diye.

   3) Buna rağmen şu an itibarıyla FACEBOOK ortamının (her şeye ve sizin değerli tenkitlerinize rağmen) önemli bir iletişim imkanı yarattığını düşünüyoruz ve de bu ortamı muhafaza etmenin çoğu üyelerimizin birebir bilgilenmeleri açısından önemli olduğu kanaatimizi sürdürüyoruz. Zaten burada hakaret tarzında ifadelerin yer almaması hususunda azami dikkati gösteriyoruz. Böylece bizlere destek veren veya karşımızda olan herkesin fikirlerini paylaşması olanağına da engel getirmemiş oluyoruz. Şeffaflık ve demokrasi anlayışımız bunu gerektiriyor.

   4) Bu arada şunu da hatırlatmakta yarar var ki FACEBOOK grubumuz zaten kapalı grup olup herkese açık değildir. Dolayısıyla arada karşılaşmış olduğumuz bazı tartışmalar yine de “nispeten” aile içinde kalmış olmaktadırlar.

   5) Web sayfasında paylaşım yapma hususuna gelince, keşke bütün değerli ortaklarımız sizin kadar yakından takip edebilseler bu haberleşme aracımızı. Fakat yönlendirme gayretlerimize rağmen henüz insanlarımız layıkıyla kullanmıyorlar web sayfamızı. Hatta oraya da FB sayfamızdan yönlendirmeye çalışıyoruz onları. Yani dolayısıyla FB sayfamız böyle bir işe de yarıyor.

   6) Yorumların ayrı ayrı paylaşımlar altına yapılmasına olanak sağlarsak, olay çok dağılacak ve bizim de takibimiz zaman içinde zorlaşacaktır. İstiyoruz ki, sizin de bu paylaşımı yaptığınız yerden düşünceler, öneriler, tenkitler vs. bize ulaşsın ve biz de kıymetli mesaimizi en iyi şekilde değerlendirmiş olalım. Yapılacak şey basitçe “ÖNERİLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN” kutusuna yorum yaparken hangi konuda veya hangi mesajımızdan bahsedildiğini belirtmek olsa gerek.

   7) Takdir edersiniz ki web sayfası bir “kurumsal” kimlikle yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu işler için de “ELEMAN/ZAMAN” dolayısıyla MALİYET gibi unsurlar söz konusudur. Bu bakımdan elimizden gelen gayreti göstermekte olduğumuz hususunda müsterih olunuz lütfen. Bundan kısa bir süre önceye kadar, ortaklarımızın neredeyse hiçbir konuda bire-bir ve sağlıklı bilgi sahibi olmaları söz konusu bile değilken bugün kooperatifimizle ilgili neredeyse her konuda bir tuşa tıklayarak doğru, sağlıklı bilgi sahibi olabilmektedirler. Biz bunun olumlu yönde ÇOK CİDDİ bir FARK olduğuna inanıyoruz. Sağ olun sizler de paylaşımlarınızla bunun farkında olduğunuzu açık şekilde ifade ediyorsunuz her zaman.

   8) Netice olarak şahsınız ve sizin gibi diğer değerli ve hassas ortaklarımızın gönülden desteği ve bugüne kadar yapmaya gayret ettiğimiz çalışmaları takdirleri için bizler de keza gönülden teşekkür eder, gayretli çalışmalarımıza devam ederek hepimiz için en iyisini yapmaya çalıştığımız hususunda müsterih olmanızı özellikle rica ederiz.

   SAYGILARLA
   Yönetim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir