DUYURULAR/HABERLER

Duyuru – 2018/05: Yeni Elektrik ve Su Fiyatları ve Bahçe Suyu Dağıtım Programı

“YENİ ELEKTRİK SU FİYATLARI” VE BAHÇE SUYU DAĞITIM PROGRAMI

 DEĞERLİ ORTAKLARIMIZ sizi sitemizle ilgili bazı önemli konularda yine bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Aşağıdaki hususları lütfen dikkatle inceleyerek gerekli hususları not etmenizi rica ederiz.

 ÖDEMELER KONUSU

Her şeyden önce belirtmek isteriz ki siz değerli ortaklarımızın site ile ilgili ödemeleriniz (aidat, su, elektrik vs) konusunda eskiye kıyasla fark edilir derecede olumlu bir gayret artışı içinde olduğunuzu gözlemliyoruz. Bu da dolayısıyla tahsilatlarımızın artmasını sağlamaktadır. Bunun için özellikle teşekkür ederiz. Bununla beraber az sayıda olsa da bazı ortaklarımızın ise ödeme hususunda yeterli gayreti göstermedikleri ve bundan dolayı “maalesef icra işlemleri” başlatmak zorunda kaldığımızı da belirtmek zorundayız. Bizi de üzen ve hiç de hoş bulmadığımız bu durumla karşılaşmamak için lütfen özellikle bu tip ortaklarımızın da ödemeleri zamanında yapma hususunda gerekli titizliği göstermeleri Yönetim Kurulu olarak bizleri son derece memnun edecektir. Zaten böylelikle bu ödemelerini zamanında yapan ortaklarımız açısından bakıldığında da hak yerini bulmuş olacaktır. Hatta bu konuda değerli ortaklarımıza kolaylık sağlayabilmek için idari ofisimize KREDİ KARTI POS CİHAZI konularak kredi kartıyla ödeme olanağı da hizmetinize sunulmuş bulunmaktadır.

ELEKTRİK VE SU FİYATLARINDA DÜZENLEME

Kullanmakta olduğumuz su ve elektrik bedellerine abonesi olduğumuz kurumlar (İZSU ve GEDİZ ELEKTRİK) tarafından fiyat artışı (zam) yapılmıştır. Bu nedenle kooperatifimiz elektrik ve su katılım bedellerini aşağıdaki şekilde güncellemek durumunda kalmıştır.

1-Elektrik bedeli (01.02.2018 Tarihinden geçerli)     :  0,48 TL/KW

2-Su bedeli (01.01.2018 Tarihinden geçerli)               :  5,50 TL/Ton

3-Katı Atık Bedeli (01.01.2018 Tarihinden geçerli)   : 11,00 TL/Aylık

Su ve elektrik sayaçlarımız düzenli olarak ay sonlarında kooperatifimize ait personellerimiz tarafından okunmaktadır. Takip eden ayın en geç 3. gününe kadar kullandığınız elektrik ve su tüketim bedelleri hesaplarınıza yüklenmektedir. Kullanmış olduğunuz su ve elektrik bedellerini en geç müteakip ayın 15. gününe kadar ödemeniz önemle rica olunur.

Bazı ortaklarımız, “şantiye tarifesi” üzerinden su ve elektrik kullandıklarını zannetmekte ve kooperatifimizin, ilgili kurumların (İzsu ve Gediz) kooperatife fatura ettiği bedellerin üzerine fazlaca bir bedel ilave ederek onlara olması gerekenden çok daha pahalı fiyatla su ve elektrik temin ettiği şeklinde yanlış bilgiye sahip bulunmaktadırlar.

Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki;

Su abone tipimizKONUT” tipi olup “İzmir için bireysel abonelerin tarifesi” bizim için de geçerlidir. Yalnızca, yuvarlama yapmak durumunda olduğumuzdan dolayı su fiyatlarına ton başına 24 Krş. ilave yapılmaktadır. Bu şekilde oluşan bütçe ile su deposundaki hidroforun tamir, bakım ve elektrik tüketim bedeli karşılanabilmektedir.

Diğer taraftan, İzmir’ de bireysel abonelerin aylık olarak ödediği “KATI ATIK TOPLAMA VE BERTARAF BEDELİ”  15,50 TL olmasına rağmen kooperatifimiz ortaklarına 11.00 TL uygulanmakta olup bu sayede toplamda aylık 4,50 TL daha az ödeme yapmaktasınız.  Böylece katı atık ve su bedeli birlikte hesap edildiğinde sitemizde kullanılan su bedelinin bireysel aboneler ile aşağı yukarı aynı olduğu görülecektir.

ELEKTRİK ABONELİĞİMİZ için “Tek Terimli Tek Zamanlı Ticarethane OG” (Son kaynak tarifesinden elektrik alan serbest tüketici) şeklinde bir tarife kullanılmakta olup bize maliyeti 0,43 TL’dir (Yani 43 Krş). Bununla beraber, aşağıda belirtilen faaliyet masraflarımızı karşılamak zorunluluğu nedeniyle yönetim olarak bu ücretin üzerine 0,05 TL (yani 5 krş) ilavesiyle elektrik tüketim ücreti 0,48 TL/KW (yani 48 Krş) olarak tahsil edilecektir.
Bu şekilde toplanan cüzi bedellerden (5 krş/kw) oluşan bütçe ile trafonun kendi yaktığı elektrik bedeli, trafo bakım mühendislik bedeli ve sarf malzeme masrafı da karşılanmaktadır (Trafo Bakım Mühendislik: 300 TL,  Trafonun kendi sarf ettiği elektrik bedeli: yaklaşık 1000 TL, Bakım sarf malzeme gideri: ortalama 200-330 TL).

Bu vesile ile şu önemli konuyu da sizler ile paylaşmış olalım. Bazı ortaklarımızın elektrik ve su sayaçları dışında (kaçak) kullanımlar yaptığı tespit edilmiş ve cezalı işlem tesis edilmiştir. Hak, hukuk ve ahlak kurallarına uygun şekilde elektrik ve su tüketilmesini önemle rica ediyoruz. Aksi halde bu kişiler hakkında yasal yollara başvurulacağı ve isimlerin de buradan ifşa edileceğini duyurmuş olalım.    

KUYU SUYU DAĞITIMI

Diğer taraftan Kuyu Suyu (bahçe suyu) verilmesi/dağıtımı ile ilgili olarak da aşağıdaki bilgileri paylaşalım burada. 2018 yılında bahçe sularının kullanımıyla ilgili zaman çizelgesi şöyledir:

MAYIS            : Cumartesi ve Pazar 13 – 18:00 arası
HAZİRAN       : Cumartesi, Pazar ve Çarşamba 13-18:00
TEMMUZ / AĞUSTOS / EYLÜL     : Pazartesi hariç, 9-12 arası ve 16-19 arası

Kuyu suyu ortaklarımızın istifadesine sunulacaktır.

Bu arada, bilindiği üzere, 1017 – 1018 – 1019 – 1026 numaralı adalarda İZSU altyapıları daha önce olmadığından dolayı kuyu suları bu adalara kesintisiz olarak verilmekteydi ve bu uygulama halen de devam etmektedir.

Bununla beraber, yukarıda belirtilmiş olan bu adalarda su altyapı hizmeti artık tamamlanmış olup gerekli koşulları yerine getiren ortaklarımıza şehir şebeke suyu (içme suyu) bağlanabilmektedir.

Dolayısıyla, tüm ortaklarımız açısından bakıldığında, “kuyu suyu ile ilgili adil kullanım hakkının eşit olarak sağlanabilmesi” için yukarıda belirtilen adalarda evleri bulunan ortaklarımızın da bir an önce şehir suyunu bağlatmak için internet sitemizde de belirtildiği gibi gerekli koşulları yerine getirmeleri ve böylece sularını bağlatmaları uygun ve hakkaniyetli olacaktır. Bu ortaklarımız böylece ileride bu konuda herhangi bir mağduriyet de yaşamayacaklardır.

ŞEHİR ŞEBEKE SUYU BAĞLATMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

YÖNETİM KURULU

İsmail Demirbaşcı (Başkan)      Davut Altuntaş (2. Başkan)