DUYURULAR/HABERLER

Duyuru – 2018/06: Kooperatifimizin “iktisadi işletmesinin” açılışı tamamlandı

Değerli Ortaklarımız;

Daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz üzere kooperatifimize ait “İKTİSADİ İŞLETMENİN” açılış işlemi tamamlanmış olup vergi levhası ekte sunulmuştur.

“Ortaklık dışı işlemlerden” dolayı kooperatifimizin vergi muafiyetinin kalkması (zayi olması) gibi bir durum (veya risk) artık söz konusu olmayacaktır (Önemli Not: Eğer böyle bir durum meydana gelmiş olsaydı, bu ortaklarımızın aidatlarına ekstradan KDV artışı olarak yansıyabilirdi).

İktisadi işletmemiz sayesinde örneğin “sosyal tesisin ve diğer yerlerin kira geliri, veya zeytinlerimizden elde ettiğimiz zeytinyağları satışından dolayı kooperatifimizin kasasına girecek olan gelir yasal çerçeve kapsamında muhasebeleştirilebilecek ve kayıtlarımızda olacaktır. Bildiğiniz gibi daha önce bu imkandan yoksunduk ve bu tip “kooperatife bir gelir sağlayabilecek işlemleri” kanuni mevzuat açısından yapma yetkimiz yoktu “kooperatif olarak”. İşte, yönetimimiz yeni değişen kanun kapsamında bu hakkı kanunun izin verdiği şekilde yani kanuna uygun olarak kullanabilmek için gerekli makamlara gerekli müracaatları yaparak kooperatifimiz ve dolayısıyla ortaklarımız lehine “bu bu çok önemli imkanı” gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Kooperatifimiz ve ortaklarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Bundan sonraki adımımız ise “kooperatifin tasfiyesi ve site yönetimine geçilmesi” olacaktır. Fakat site yönetimine geçilmeden önce ortaklarımızın menfaati icabı ve vergisel açıdan aşağıdaki işlemlerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

1- 1018 ve 1019 adalardaki elektrik altyapı çalışmalarının TEDAŞ ‘ a devir edilebilecek şekilde gerçekleştirilmesi

2- 1018 ve 1019 adalardaki yollara “bordür ve parke taş döşeme işlemlerinin” yapılması

3- Diğer adalardaki yarım kalan yolların tamamlanması

4- Tüm sitenin elektrik altyapısının TEDAŞ’a devir edilebilecek şekilde yenilenmesi

5- Tüm sitenin elektrik altyapısı ve trafolarının TEDAŞ ‘a devredilerek BİREYSEL aboneliklere geçilmesi

6- Kooperatife ait arsalara üye kaydı yapılarak elde edilen gelirlerin öncelikle elektrik altyapısına harcanması ve kalan bir bedel olursa yine ortak alanlardaki hizmetler için harcanması gerekmektedir. Örneğin bahçe sulaması için yeni su kuyuları açılması gibi.

7- Ferdileşme işlemi tamamlanmayan diğer bir ifade ile “borcundan dolayı tapuları kendilerine devir edilmeyen ortaklarımız ile ilgili işlemlerin sonuçlandırılması” gerekmekte ve bu konu ile ilgili de bütçe ayrılması gerekecektir.

Hülasa “yukarıda belirtilen işlemlerin”, gerçekleştirilmesini teminen Temmuz ayında yapılması planlanan genel kurul toplantısının gündemine alınmasını yönetim kurulu olarak arzu etmekteyiz. Maalesef genel kurullarda sağlıklı müzakere yapma imkanı genellikle oluşamadığından, genel kuruldan önce ve Mayıs ayından itibaren belirli sayıda gruplar oluşturup bu konuları yönetim kurulu olarak bu gruplarla birebir müzakere etmeyi/tartışmayı ve görüşleri öğrenmeyi arzu ediyor ve planlıyoruz. Böylece genel kurula getireceğimiz önerilerin ortaklarımızın genel arzu ve önerileri doğrultusunda olmasını da sağlayabileceğimizi umuyoruz.

Aşağıda ek yapılan yasa tebliği gereğince genel kurulların üç yılda bir yapılmasına imkan tanınmıştır. Üç yılda bir genel kurul yapılabilmesi konusu da yine Temmuz ayının da yapılacak genel kurul toplantısının gündemine yönetim kurulu olarak getirilecektir. Şayet genel kurul kabul ederse genel kurullarımız üç yılda bir yapılabilecektir.   

Yönetim Kurulu

Başkan İsmail Demirbaşcı – 2. Başkan Davut Altuntaş 

İlgili YASA için lütfen aşağıdaki LİNKE TIKLAYINIZ
İndirdiğiniz WORD dokümanda ilgili kanun metni mevcuttur.

GENEL KURUL TOPLANTISI ZAMANIYLA İLGİLİ YASA

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir