DUYURULAR/HABERLER

Duyuru – 2020 / 09: Bazı kooperatif ortakları tarafından kooperatifimiz aleyhinde ve zararına yapılan bazı girişimler hakkında bilgilendirme

Değerli ortaklarımız;

Kooperatifimizin kuruluşundan buyana devam eden ve ortaklar arasında genel kabul görmüş bazı kurallar ve uygulamalar vardır. Nedir bunlar;

  • Yıllar önce oluşturulan üç tip plajın öngörülen kullanılma maksadına uygun olarak kullanılabilmesi (bay, bayan, aile plajı)
  • Ortaklarımızın bahçesinden çıkan “dal, budak ve benzeri atıkların” kooperatif yönetimi tarafından periyodik olarak belirlenmiş alanlarda toplanması ve söz konusu atıkların ücreti mukabilinde belediye veya özel firmalarvasıtasıyla belediyenin gösterdiği çöp toplama alanlarına attırılması
  • Kıyı şeridinin ilk 50 metrelik bandında kalan,“hazineye ait park alanları” ile ikinci 50 metrelik bandında kalan “kooperatifimize ait” ve günübirlik tesis alanı olarak da adlandırılan arsalara zeytin ağaçlarının dikilmesi ve söz konusu zeytin ağaçlarının sulanması ve kuruyan, ya da ortaklarımız tarafından zarar verilerek kurutulan zeytin ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi
  • İmar planına bakıldığında,“kooperatifin yerleşkesi site şekline uygun olmamasına rağmen” başta eski giriş kapısı olmak üzere hazineye ait birkaç yolun kapatılarak yerleşkemizin site şeklinde kullanımının sağlanmış olması

Tüm bunlar, hiçbir ortağımızın hak ve hukukuna girilmeden ve ortakların anlayışına sığınılarak devam etmiş uygulamalar olmuştur –  Ta ki hukukun dışına çıkmadığını iddia eden bazı “kötü niyetli ortaklarımızın ortaya çıkışına kadar”.

Aslında yukarıda bahsedilen uygulamalarda hukukun dışına çıkılmıyor. Bu sitede yaşayan insanların kabul ettiği kültürel yapıya uygun hareket edilmeye gayret ediliyor ve kooperatifimizde gayrı menkul alan ortaklarımız da çok büyük çoğunlukla bu durumu onaylayıp kabul etmiş bulunuyor. Dolayısıyla burada değerli ortaklarımızın arzusu hilafına herhangi bir zorlama veya dayatma söz konusu olmuyor.

Bu arada, maalesef bazı kötü niyetli kooperatif ortaklarının “Seferihisar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü” nezdinde yapmış oldukları şikayetler ile ilgili olarak şunları bilmenizde fayda görmekteyiz;

  • Öncelikle, bu kötü niyetli kişiler tarafından yapılan şikayetler üzerine eski giriş kapısı açtırılmış ve devamında birkaç yolun daha açtırılacağı hususunda duyumlar alınmıştır. Kooperatif yönetiminin bu hususta yapabileceği hiçbir şey yoktur. Belediyeye “pandemi ve güvenlik amaçlı olarak eski giriş kapısının kapatılması hususunda bir çok ortağımızın imzaladığı dilekçe ile baş vurulmuş” ancak belediye şikayetçinin site içinden olması dolayısıyla eski giriş kapısını açtırmak zorunda olduklarını bildirmiştir. Sonuç olarak geçtiğimiz günlerde üç ortağımızın evine hırsız girmiştir.

  • Kadınlar plajı ve basketbol sahasının şikayet edilmesi sonucunda plaj tabelası söktürülmüş olup, geriye dönük olarak iki yıl için yaklaşık 15 bin TL ecrimisil adı altında bir bedel ödenmesi talep edilmiştir.
  • Yıllar önce hazineye ait park alanlarına dikilen zeytin ağaçları şikayet edilmiş olup konuyla ilgili Milli Emlak Daire Başkanı ile görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak ya bu zeytin ağaçlarının sökülerek başka bir alana aktarılması, ya da bu ağaçlar yerinde kaldığı sürece ecrimisil (bir bedel) ödememiz gerektiği bildirilmiştir. Geriye dönük olarak iki yıl için bu bedel yaklaşık 14 bin TL olarak tespit edilmiştir.
  • “Ortaklarımızın attığı ve yönetimin toplayıp geçici süre bekletmek durumunda olduğu” bahçe atıkları şikayet edilmiş, söz konusu atıklar ile ilgili olarak kooperatifimize ceza kesilmesi gibi bir tehlike söz konusu olmuştur. Yönetim verilen süre içinde gereğini yaptığından kooperatifimiz ceza ödemekten kurtulmuştur.

Değerli ortaklarımız, bütün bu kötü niyetli teşebbüsler “yönetimi ele geçirmek isteyen” muhalefete mensup birkaç kooperatif ortağı ve hatta onların yakınları tarafından yapılmıştır.  Söz konusu ortaklar ve yakınlarının bazıları şikayet ettiklerini bizzat kendileri ifade etmekte olup bazılarını da yönetim kurulu olarak bizler tespit etmiş bulunmaktayız. Şikayetin asıl amacı “üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir”. Yani mevcut yönetimi bezdirip ve üyelerimiz nezdinde başarısız gösterip kendilerinin yönetime gelmelerini sağlamaktır.

Hal böyle olunca bazı ortaklarımız haklı olarak “Niye bunlar arasında bu tür husumetler var. Rant mı var acaba” diye düşünmektedirler. Bu tür söylemler ara ara kulağımıza gelmektedir. Değerli ortaklarımız “kendilerini muhalefet olarak gösteren bu kişiler açısından bir rant ve menfaat mücadelesi olup olmadığı ve ne maksatla göreve gelmek istedikleri” kendilerine sorulabilir.  Ancak mevcut yönetim için katiyetle herhangi bir rant meselesi olması söz konusu bile değildir.  Daha önceleri “şeffaf olmayan ve yasalara uygun olarak dahi tutulmayan kooperatif hesapları”, mevcut yönetim (ve bir önceki yönetim) tarafından şeffaf ve yasal hale getirilmiştir. İsteyen her ortağımız merak ettiği her soruyu iletişim araçlarını kullanarak yazılı şekilde her zaman yönetim ve denetim kuruluna sorup cevabını öğrenebilir.

Diğer taraftan söz konusu bu muhalif kişilerin, yönetimine talip olduğu kooperatifi bir çok kuruma şikayet ederek zarar vermelerine rağmen” seçimlerde tekrar aday olacaklarını açıklamaları hem ilginç hem de düşündürücüdür. Muhalif olan adaylar, kooperatife zarar verdiğini düşündükleri her yöneticiyi her kuruma şikayet edebilir. Ancak “kooperatifin şikayet edilmesi” hususunun akla mantığa uygun olmadığını düşünmekteyiz. Bu sözde muhalif kişiler yönetime mensup olan kişileri değil doğrudan kooperatifi şikayet etmektedirler. Bunlar bütün bu olumsuz hareketleri özellikle daha önceki başkan Sayın İsmail Demirbaşcı’ya olan husumetleri ve yönetimi aciz göstererek kendileri yönetime gelebilmek amacıyla devam ettirmektedirler ve bu zararlı faaliyetlerini sürdüreceklerini çeşitli ortamlarda ifade etmektedirler.

Kooperatifimizin iyiliği ve güvenliği için değerli ortaklarımızın bu konularda doğru bilgi sahibi olup gerekli değerlendirmeleri ona göre yapmalarını ve söz konusu kötü niyetli grubun kooperatif dahilinde yaymaya çalıştıkları dedikodulara inanmayacaklarına güvenimiz tamdır. Herhangi bir hususta sorusu olan herhangi bir ortağımız yönetime başvurarak ilgili konuda yanıt alabilir.

Duyuru – 2020 / 09: Bazı kooperatif ortakları tarafından kooperatifimiz aleyhinde ve zararına yapılan bazı girişimler hakkında bilgilendirme” üzerine 4 yorum

  1. Sa Biz bunlarin cemaziyyel evvelini de biliriz. 20 yil ne yaptilar. Iste bunda sonrada tezviattan baska yapacak bir seyleri yok. .yazik .ki coooook. Yazik kem soz sahibine aittir. Onlarca yurtdisi ortaklara nasil oyun oynadiklarini unutmadik. Bunlar sikayetetmekle kendi karakter ve sahsiyetlerini gosteriyorlar. Pismis asa su katarak ortaliga fitneden baska yaptiklari bir sey yok. Allah vizan versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir